Banatsko Višnjićevo kao naselje nastalo je početkom dvadesetih godina prošlog veka koje su osnovali srpski dobrovoljci iz Prvog svetskog rata na potesu koji se zvao Vida pusta.
Po formiranju naselja ono je dobilo ime Banatsko Višnjićevo u znak sećanja na velikog srpskog narodnog guslara Filipa Višnjića.
Danas je Banatsko Višnjićevo u sastavu Opštine Žitište. Prvi stanovnici su bili poreklom iz Bosne i Hercegovine (Bosanska krajina), iz Hrvatske (Lika), iz Crne Gore, a bilo je i Srba optanata iz Mađarske, kao i nekoliko starosedelaca iz drugih mesta u Banatu koji su kao dobrovoljci učestvovali u ratu. Po nacionalnom opredeljenju najviše je bilo Srba, a bilo je i nekoliko hrvatskih porodica.
Za vreme Drugog svetskog rata Banatsko Višnjićevo je važilo za mesto narodnooslobodilačkog otpora u kojem je bilo više partizanskih baza u koje su, pored meštana, sklonište nalazili i borci iz drugih mesta u Banatu. To je bilo svojevrsno partizansko razvođe, odakle su se regrutovali borci za odlazak na front preko Surduka u okviru partizanskih jedinica.
U znak sećanja na svoju slavnu rodoljubivu i narodnooslobilačku tradiciju u centru sela su podignuti spomenici poginulim borcima u ratovima, a u prostorijama bivše osnovne škole (u kojoj je nekada učitelj bio Nenko Antić otac čuvenog pesnika Miroslava Mike Antića) otvorena je i spomen soba u kojoj se nalaze i dokumenta o nastajanju ovog mesta, podaci o prvim doseljenicima, njihovim odlikovanjima i priznanjima za učešće u ratu, o razvoju mesta, sa odgovarajućim eksponatima. Tu se nalazi i značajan broj knjiga lokalne biblioteke koja deluje u okviru Biblioteke „Branko Radičević“ iz Žitišta.
U selu je i Zemljoradnička zadruga „Branko Gleđa“ koja nosi ime po palom borcu iz Drugog svetskog rata.
Comments powered by CComment