Gruja Petrol

Predstavljen novi pogon za preradu mesa ZZ Mrkšićevi salaši Srpski Itebej

Sve je spremno za početak rada novog pogona za preradu mesa u Zemljoradničkoj zadruzi „Mrkšićevi salaši“ iz Srpskog Itebeja.

Kako kaže direktor ove zadruge Vojislav Mrkšić, reč je o novom i najsavremenijem objektu za preradu mesa u Srbiji i regionu, koji se prostire na 8.000 kvadratnih metara i sadrži svu potrebnu infrastrukturu počev od garderoba pa do ekspedicija za isporuku gotovih proizvoda.
-Pre tri godine započeli smo projektovanje ovog objekta, a pre dve godine smo počeli i izgradnju. Zajedno sa opremanjem, investicija je sada već premašila sedam miliona evra.

Mesni delikatesi ZZ „Mrkšićevi salaši“ uskoro iz novog pogona za preradu mesa.

-Kapacitet ovog objekta je oko 20 tona što punjenih što kačenih polutrajnih gotovih proizvoda u jednoj smeni. To znači da jedna smena može da preradi 300 tovljenika. Pogon je opremljen najsavremenijom opremom, novim i modernim mašinama što omogoćava strogu kontrolu i bezbednu proizvodnju. Planiramo da u narednoj fazi počnemo proizvodnju i fermentisane i konzervirane hrane, kazao je Mrkšić.

Tovljenici i junad su sa domaćih farmi, proizvodi su od svežeg mesa, što je poslovna politika i praksa od nastanka postojeće klanice pa do danas. To je razlog zbog kojeg se meso i mesne prerađevine ove zadruge prepoznaju na tržištu, te se u zadružne maloprodajne objekte, a ima ih 21 širom Vojvodine, kupci uvek vraćaju. Plan je da bar 50 odsto proizvodnje bude plasiran kroz vlastite prodavnice, a da bi se taj procenat dostigao potrebno je da ih ukupno bude 40.

Meso i proizvodi od mesa koji su poreklom iz Srbije u prodajnim objektima biće obeleženi posebnom grafičkom oznakom. Obeležavanje domaćih proizvoda od mesa na ovaj način uvedeno je novim Pravilnikom o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane, čija primena počinje danas.

Uslov da bi neka mesna prerađevina bila označena novom oznakom „Poreklom iz Srbije“ je da je više od 50 odsto glavne sirovine poreklom iz Srbije.

Pred ovom zadrugom izaozovi su svakodnevni jer je ona od prvog dana opredeljena za finalizaciju proizvoda. Zbog toga „Mrkšićevi salaši“ imaju više delatnosti. Sem prerade mesa, zadruga poseduje i pekaru čiji kapacitet je 2.000 vekni na sat, a u portfolio se, sem hleba, ubrajaju i bela i lisnata peciva. Celokupni kocept „od njive do trpeze“ zaokružen je ugostiteljskim objektom. 

Izvor: agroportal.rs

Comments powered by CComment