Gruja Petrol

Banatsko Karađorđevo želi da zadrži mlade na selu

Banatsko Karađorđevo spada među najmlađa naselja u Srbiji, sagradili su ga dobrovoljci nakon Prvog svetskog rata. Selo poslednjih godina doživljava sudbinu svih banatskih naselja, ali gradnjom novih objekata poput hale sportova pokušava da sačuva mlade i pruži im dostojne uslove za život.

Danilo Đukić se iz Zrenjanina vratio da živi u rodnom Banatskom Karađorđevu. Kaže da takvih slučajeva ima još, ali bi bilo bolje da se broj od 2200 žitelja sela povećao sa novorođenim stanovnicima.

"Ove godine se rodilo četiri ili pet beba, imamo još četiri ili pet trudnica, tako da nam je to jedna od najvećih radosti u selu", kaže Danilo Đukić iz Banatskog Karađorđeva.

Mladi u selu kažu da se mnogo toga promenilo odkako je sagrađena nova sportska dvorana u okviru osnovne škole, pa se sada najpopularniji sport, košarka, može igrati cele godine.

To potvrđuje i Milanka Basta iz Banatskog Karađorđeva: "Otkad se izgradila hala veća je posećenost našem selu, mnogo ljudi se priključuju sportu, naročito košarci, zato što su veoma lepi uslovi".

Gosti Karađorđevčana bile su i članice ekipe Glorija iz Moskve. Veza za posetu bila je bivša igračica iz Noginska, bratskog grada Zrenjanina, koja je sada trener kadetske ekipe Glorije.

"Kad sam postala trener, ja sam jako htela svojim devojkama da pokažem šta je Srbija, kako se ponaša prema ruskim sportistima ovde i uopšte prema ljudima iz Rusije", kaže Žana Milanović, trener KK "Glorija" iz Moskve.

Milijana Trikova, košarkašica KK „Glorija" iz Moskve kaže da je nedavno gledala šampionat devojaka do 20 godina reprezentacije Rusije protiv Srbije: "Bila je velika borba i meni se svidelo kako se devojke iz Srbije bore i kako kvalitetno igraju odbranu".

Banatsko Karađorđevo su stvorili dobrovoljci iz Prvog svetskog rata. Došli su iz Like, Banije, Bosne i Crne Gore, a Kralj im je za ratne zasluge ovde dodelio zemlju i pravo da osnuju naselje.

"Naši su preci uvek bili slobodni. Imali smo svoju zemlju, pravo na svoj jezik, i pravo na svoju pravoslavnu veru. To su plaćali životima, jer su bili graničari, bili su vojnici i taj gen je i danas u nama", kaže Dušan Šijan iz MZ Banatsko Karađorđevo.

Kompleks u centru sela posvećen učesnicima svih ratova, kao i mesnu crkvu žitelji ovog sela su izgradili dobrovoljnim radom. Selo je dobilo ime po Karađorđu 15. januara 1925.

Izvor: RTS

 

 

Comments powered by CComment